Адреса
|
62483, Україна, Харківська область Харківський район,
п/в "Докучаєвське-2", навчальне містечко ХНАУ,
корпус 4, поверх 4
|
Завідувач
кафедри
|
кандидат біологічних наук, професор
Євтушенко Микола Дмитрович
корпус 4, поверх 4, к. 402
|
Заступник
завідувача кафедри
|
кандидат сільськогосподарських наук, доцент
Байдик Галина Василівна
корпус 4, поверх 4, к. 404
|
Лаборантська
|
корпус 4, поверх 4, к. 409
Телефон: (0572) 99-72-05.
|
Кафедра має лекційні і навчальні аудиторії та комп’ютерний клас.
Кафедра зоології та ентомології ім. Б.М. Литвинова здійснює випуск здобувачів зі спеціальності «Захист і карантин рослин» освітніх ступенів бакалавр і магістр, а також веде підготовку здобувачів за спеціальностями «Агрономія» та «Лісове і садово-паркове господарство».
Кафедра забезпечує викладання таких дисциплін: «Ентомологія», «Загальна ентомологія», «Сільськогосподарська ентомологія», «Екологія популяцій», «Екологія комах», «Нематоди», «Кліщі», «Родентологія», «Основи карантину рослин», «Основи наукових досліджень у захисті рослин», «Моніторинг шкідників сільськогосподарських культур», «Захист декоративних і квіткових рослин від шкідників», «Шовківництво», «Технічна ентомологія», «Лісова ентомологія», «Захист полезахисних лісових смуг від шкідників», «Агрозоологія», «Управління чисельністю комах-фітофагів», «Теорія і технологія багаторічного прогнозу», «Прогностичне моделювання», «Комп’ютерні технології у захисті рослин», «Ентомологічні методи експериментальних досліджень», «Карантинні шкідливі організми», «Методи огляду і експертизи об’єктів регулювання», «Зовнішній і внутрішній карантин рослин», «Карантин рослин лісових культур», «Адвентивні шкідливі організми», «Географія карантинних організмів», «Методологія наукових досліджень».
Середнє навчальне навантаження на 2018/19 навчальний рік становить – 600 годин на одну штатну одиницю.
НАУКОВО-ДОСЛІДНА РОБОТА КАФЕДРИ
Напрям науково-дослідної роботи кафедри: «Обґрунтувати теорію і розробити прийоми управління динамікою популяцій шкідливих і корисних організмів на основі фітосанітарних прогнозів різної завчасності».
Викладачами кафедри обґрунтовано теорію циклічності динаміки популяцій та її технологічне рішення щодо розроблення багаторічних прогнозів, розроблено міжсистемний метод прогнозу масового розмноження шкідливих комах.
На кафедрі сформовано наукові школи:
– Віктора Григоровича Аверіна – “Порівняльно-екологічний підхід при дослідженнях динаміки популяцій”;
– Олексія Олексійовича Мігуліна – “Проблеми динаміки популяцій шкідливих організмів”;
– Бориса Митрофановича Литвинова – “Екологічно орієнтована система захисту плодових насаджень від шкідників”;
– Євгена Миколайовича Білецького – “Проблема багаторічного прогнозування масових розмножень шкідливих комах”.
Кафедра пропонує технологію розроблення фітосанітарних прогнозів різної завчасності й екологічно орієнтований захист зернових, кукурудзи, овочевих і плодових культур та насіннєвої люцерни від шкідників.
Із проблем багаторічного прогнозування масових розмножень шкідливих комах підтримуються міжнародні зв’язки з Російською Федерацією, Нігером, Палестиною, США, Китаєм.
Іноземні учні – вихованці кафедри – успішно продовжують наукову діяльність у В’єтнамі, Марокко, Монголії, Лівані, Йорданії, Єгипті, Нігері, Палестині, Нігерії, Конго, Китаї, Ізраїлі, Палестині, Індії та Польщі; керують дослідженнями в галузі екології комах, фітосанітарного прогнозу і захисту рослин у міністерствах, науково-дослідних установах та вищих навчальних закладах своїх країн, підтримуючи міцний зв’язок з кафедрою.
Історія кафедри зоології та ентомології
Історія кафедри зоології та ентомології бере початок від самого заснування університету у 1816 р., коли професори Сікорський, Ястржембський та Когутський почали читати курс зоології.
У 1840 р. засновано кафедру зоології.
1840–1876 рр. кафедрою завідував магістр зоології, професор Л. Д. Карпинський. Співробітники кафедри і студенти вивчали тваринний світ регіону та шкідників поля, саду і лісу.
1876–1905 рр. кафедрою завідував кандидат природознавчих наук Є. М. Васильєв. Велику увагу в цей час приділяли вивченню шкідників цукрових буряків. Сам Є. М. Васильєв став засновником системи захисту цукрових буряків від шкідливих комах.
1905–1930 рр. кафедру очолював магістр зоології професор І. К. Тарнані (у 1914 р. він разом з інститутом переїхав до м. Харкова). За словами В. Г. Аверіна, «Иван Константинович Тарнани был до конца дней своих образцом поразительной темпераментности, живости интереса решительно ко всему. Ничего он не пропускал, все находило место в его памяти, все находило место в его обширных карманах: всевозможные баночки, склянки, пинцеты, одним словом, если бы Ивана Константиновича «обыскать» и «вытряхнуть» из его карманов всё, что там находилось, то можно было бы составить неплохую коллекцию для энтомологического кабинета. Это был неутомимый исследователь». Студенти добре підмітили: «У Тарнані все в кармані».
Професор І. К. Тарнані, крім навчального процесу, займався вивченням шкідників лісу, був штатним консультантом Харківського управління цукротрестів. На очолюваній ним кафедрі почали вивчати гельмінтів та птахів, вперше були розроблені елементи біологічного методу захисту. У цей період на кафедрі працювали асистент Віктор Григорович Аверін, який одночасно був керівником ентомологічного бюро Харківської земської управи, Георгій Федорович Арнольд, Микола Миколайович Фадєєв (згодом професор Харківського державного університету).
 А.Д. Карпинський |
 Є.М. Васильєв |
 І.К. Тарнані |
 В.Г. Аверін |
Після 1917 р. до складу кафедри входили асистент Олександр Олексійович Устінов (згодом доктор біологічних наук, професор), Євген Васильович Клоків, кандидат сільськогосподарських наук (пізніше завідуючий лабораторією ентомології ВНДІ кукурудзи; Олександр Миколайович Рахманінов та Дмитро Варфоломійович Зайцев – видатний фахівець із систематики жуків-вусачів.
1924 р. – вперше в Україні в районі с. Савинці Харківської області під керівництвом В. Г. Аверіна та О. О. Мігуліна використали авіацію проти італійського пруса.
1926 р. – за ініціативою О. О. Мігуліна вперше у світі в Україні була створена служба сигналізації та прогнозу. Її інформаційне забезпечення та методи згодом лягли в основу аналогічної служби в СРСР у 1930 р.
1927 р. – відповідно до завдання Ради Праці і Оборони під керівництвом О. О. Мігуліна було проведено суцільне обстеження виноградників України на заселення філоксерою. На базі цих обстежень створено карту розповсюдження шкідника та розроблено заходи для його знищення.
У 1930–40 рр. при кафедрі працювали та були аспірантами 11 осіб. Після захисту дисертації М. Я. Бондарович очолив кафедру з ентомології Кіровобадського СГІ (Азербайджан), І. А. Паншин – кафедру ентомології Сталінградського СГІ.
8 вересня 1932 р. на базі кафедр зоології та фітопатології був створений перший у СРСР факультет захисту рослин.
У 1930–1956 рр. кафедру очолював доктор сільськогосподарських наук, професор В. Г. Аверін, видатний учений-енциклопедист, котрий до цього завідував відділом захисту рослин Наркомзему України. О. О. Мігулін на той період керував республіканською станцією захисту рослин. Обсяг досліджень В. Г. Аверіна був досить широкий – вивчення шкідників польових, садових та лісових культур; заснування екологічного напрямку у вивченні шкідників. У цей період учений почав розробляти біологічний захист рослин шляхом приваблювання комахоїдних птахів у лісові насадження, сади та степи, а також цілеспрямованого використання комах-хижаків.
У 1956–1971 рр. кафедру очолював доктор біологічних наук, професор О. О. Мігулін, засновник пріоритетного напрямку динаміки популяції та служби сигналізації і прогнозування появи та розповсюдження шкідливих організмів в Україні (1926 р.) Олексій Олексійович Мігулін вніс значний вклад у вивчення мишоподібних гризунів. Під його керівництвом захистили дисертації понад 20 дослідників.
1971–1991 рр. кафедрою завідував доктор біологічних наук, професор Б. М. Литвинов, відомий учений у галузі динаміки популяцій шкідників плодових та ягідних культур, продовжувач наукової школи В. Г. Аверіна та О. О. Мігуліна. Саме під керівництвом Бориса Митрофановича Литвинова було розроблено цілу низку екологічно орієнтованих систем захисту сільськогосподарських культур від шкідливих організмів. Він підготував 2 докторів та 23 кандидатів наук для різних регіонів світу.
У 1991–2008 рр. кафедру очолював доктор біологічних наук, професор, академік Академії наук Вищої освіти України Білецький Євген Миколайович, автор системної теорії циклічності динаміки популяції та методу багаторічних прогнозів масового розмноження шкідливих комах (до 2030 р.). Він підготував 2 докторів та 13 кандидатів наук для різних регіонів світу.
У 2011–2014 рр. кафедру очолювала кандидат сільськогосподарських наук доцент Байдик Галина Василівна.
З 2014 р. кафедру очолює доктор біологічних наук, професор, академік Академії наук Вищої освіти України Білецький Євген Миколайович.
 О.О. Мігулін |
 Б.М. Литвинов |
 Є. М. Білецький |
 Г. В. Байдик |
З 1 листопада 2017 року кафедру очолює кандидат біологічних наук, професор, почесний ректор ХНАУ ім. В.В. Докучаєва Євтушенко Микола Дмитрович.

М.Д. Євтушенко
На кафедрі обґрунтовано системну історію циклічності динаміки популяцій та її технологічне рішення щодо розробки методів багаторічного прогнозу масових розмножень шкідливих комах, розроблено міжсистемний метод прогнозування. Цей метод широко застосовують в Україні, країнах СНД, Африки, Близького та Середнього Сходу, Китаї. Разом з кафедрами інформатики та фітопатології створено автоматизоване робоче місце фахівця із захисту рослин. Одночасно з підготовкою спеціалістів нової формації кафедра готує науково-педагогічні кадри вищої кваліфікації.
При кафедрі функціонують аспірантура і докторантура. За останні 50 років підготовлено 8 докторів та 85 кандидатів наук.
Співробітники кафедри разом з іншими членами Харківського ентомологічного товариства видають журнал «Вісті Харківського ентомологічного товариства». Результати досліджень співробітників кафедри зоології та ентомології й інших кафедр факультету захисту рослин публікуються у «Віснику ХНАУ ім. В. В. Докучаєва. Серія «Фітопатологія та ентомологія». Ці журнали користуються великою популярністю як в Україні, так і за її кордонами.
Викладачі кафедри є членами Українського ентомологічного товариства та беруть активну участь у його діяльності.
Співробітники кафедри (Є.М. Білецький, М.Д. Євтушенко, В.Л. Мєшкова, Г.В. Байдик, Л.Я. Сіроус) протягом декількох каденцій брали активну участь в атестації кадрів вищої кваліфікації в спеціалізованій вченій раді за спеціальністю «Ентомологія та фітопатологія».
До 175-річчя кафедри 21−22 травня 2015 р. проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Фундаментальні та прикладні дослідження в зоології».
Навчально-методична робота
Співробітники кафедри
Євтушенко Микола Дмитрович
Байдик Галина Василівна
Білецький Євген Миколайович
Мєшкова Валентина Львівна
Сіроус Лідія Яківна
Філатов Михайло Олексійович
Леженіна Ірина Павлівна
Забродіна Інна Вікторівна
Васильєва Юлія Володимирівна
Станкевич Сергій Володимирович
Вільна Вікторія Віталіївна
Варжеленко Надія Петрівна
Саліна Алла Олександрівна
Ющук Дмитро Дмитрович
Васильєв Сергій Володимирович
Лутицька Наталія Володимирівна
Меленті Вікторія Олександрівна
Молчанова Олена Анатоліївна
Наконечна Юлія Олександрівна
Омеліч Анастасія Русланівна
Рідкокаша Алла Дмитрівна
Жупінська Катерина Юріївна
Склад співробітників кафедри зоології та ентомології ім. Б.М. Литвинова (2018–2019 н.р.).
У верхньому ряду (зліва направо): Васильєв Сергій Володимирович (аспірант), Омеліч Анастасія Русланівна (аспірантка), Саліна Алла Олександрівна (старший лаборант), Забродіна Інна Вікторівна (кандидат сільськогосподарських наук, доцент, декан факультету захисту рослин), Станкевич Сергій Володимирович (кандидат сільськогосподарських наук, доцент, заступник декана факультету захисту рослин, голова Ради молодих учених і спеціалістів ХНАУ ім. В.В. Докучаєва), Молчанова Олена Анатоліївна (аспірантка), Лутицька Наталія Володимирівна (аспірантка), Меленті Вікторія Олександрівна (аспірантка), Наконечна Юлія Олександрівна (аспірантка), Варжеленко Надія Петрівна (старший лаборант).
У нижньому ряду (зліва направо): Рідкокаша Алла Дмитрівна (аспірантка), Васильєва Юлія Володимирівна (кандидат сільськогосподарських наук, доцент), Ющук Дмитро Дмитрович (кандидат сільськогосподарських наук, доцент, проректор ХНАУ ім. В.В. Докучаєва з адміністративно-господарської роботи), Мєшкова Валентина Львівна (академік ЛАНУ, доктор сільськогосподарських наук, професор), Євтушенко Микола Дмитрович (кандидат біологічних наук, професор, завідувач кафедри, радник ректора ХНАУ ім. В.В. Докучаєва, почесний ректор ХНАУ ім. В.В. Докучаєва), Байдик Галина Василівна (кандидат сільськогосподарських наук, доцент, заступник завідувача кафедри), Сіроус Лідія Яківна (кандидат сільськогосподарських наук, доцент), Леженіна Ірина Павлівна (кандидат біологічних наук, професор ХНАУ), Філатов Михайло Олексійович (кандидат біологічних наук, доцент).